Do Stargardu w ramach wizyty studyjnej pojechali członkowie zespołu projektowego Laboratorium Popowice – Anna Miśniakiewicz, Paweł Timler i
Jerzy Lech. W trakcie wizyty spotkali się z Piotrem Myncem, wiceprezydentem Stargardu i zarazem Prezesem Stowarzyszenie Potrzebny Dom. Spotkali się również z Jadwigą Dąbrowską, wiceprezesem TBS przez 17 lat. Mogli zapoznać się z działalnością Stowarzyszenia Potrzebny Dom.

Usługi społeczne zapewniane przez Stowarzyszenie Potrzebny Dom definiowane i realizowane są we współpracy z samorządem, dzięki powiązaniom 2 i 3 kadencji samorządu, kiedy prezydentem był Kazimierz Nowicki, który jednocześnie był i jest przewodniczącym Stargardzkiego koła PSOUU, obecnie PSONI (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną). Opracował on również system wspierania i rehabilitowania osób z niepełnosprawnością intelektualną, tzw. system stargardzki. Natomiast Jadwiga Dąbrowska (od 1998 Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycyjnych) zadbała o stworzenie modelu inwestycyjnego, możliwego do przełożenia na rzeczywistość.

W spotkaniu wzięła także udział Agata Kmieć-Łuciuk – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UM w Stargardzie. Przybliżyła ona założenia programu Stargard Przyjazny Starzeniu na lata 2018-2020. Tu warto dodać, że w 2018 roku miasto zostało przyjęte do Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W Stargardzie przyjęto program z licznymi zadaniami, m.in. standard dotyczący budownictwa – zachęcanie deweloperów do stosowania rozwiązań dot. dostępności mieszkalnictwa (partery na poziomie 0, każda inwestycja TBS ma mieszkania przystosowane, często indywidualnie projektowane dla danych osób).

Wyjazd studyjny do Stargardu

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *