Projekt i budowa PoPo Centrum

Koncepcja Sąsiedzkiego Miejsca Spotkań w ramach projektu Laboratorium Popowice, narodziła się podczas Warsztatów Design Thinking. Następnie została przetestowana podczas VI Festynu Rodzinnego „U Oblatów” w formie namiotu ustawionego na skwerze obok kościoła. Liczne opinie mieszkańców, dały nam pogląd na wyobrażenie oraz lokalizacje takiego miejsca. Kolejny prototyp postanowiliśmy zrobić na okres wakacyjny, jako sezonową instalację. Włączyliśmy do działań lokalne organizacje – Moje Popo, Wrocławskie Stowarzyszenie Wychowawców i Osiedlowy Klub „Tęcza”. Wszystkie zebrane informacje przekazaliśmy studentom, którzy w ramach Letniej Szkoły Architektury organizowanej przez Politechnikę Wrocławską, zaprojektowali oraz wybudowali PoPo Centrum. W projekcie znalazły się miejsca do siedzenia, mały stoliczek, kufer do przechowywania, miejsce do wymiany książek, tablica ogłoszeń, trzy donice na rośliny i dwa żagle chroniące przed słońcem. Całość została wykonana z impregnowanego kartonu, płótna i płyt OSB.

W poniedziałek 22 lipca 2019 wraz ze studentami wspólnie wykonaliśmy ostatni etap prac, czyli montaż instalacji nazwanej PoPo Centrum na zielonym skwerze obok „górki z oponami” w pobliżu Centrum Neuropsychiatrii „NEUROMED” (w parku między ulicami Rysią a Białowieską). Pracom montażowym towarzyszyła wystawa zdjęć zorganizowana przez Moje PoPo.

Budowa PoPo Centrum nie doszłaby do skutku, gdyby nie pomoc i wsparcie dwóch kluczowych interesariuszy, czyli sponsora w postaci Vantage Development S.A. oraz Zarządu Spółdzielni SMLW „Popowice”, który użyczył nam miejsca pod budowę PoPo Centrum i wskazał nam jakie formalności należy spełnić, by PoPo Centrum spełniało wszelkie wymogi prawne.

Więcej informacji o PoPo Centrum można znaleźć na profilu Facebook:
www.facebook.com/popocentrum

PoPo Centrum funkcjonowało od końca lipca do początku października, odbyło się w nim 5 wydarzeń mających na celu integrację mieszkańców.

Otwarcie PoPo Centrum – 27.07.2019
Reporterzy Społeczni zaangażowali się w wydarzenie organizując pchli targ. Z kolei przedstawiciele Wrocławskiego Stowarzyszenia Wychowawców przygotowali i przeprowadzili sąsiedzkie grillowanie, z którego mieszkańcy chętnie korzystali. Można było również skosztować domowego ciasta, które przyniosła jedna z mieszkanek. Natomiast Stowarzyszenie Moje Popo zorganizowało wystawę fotografii zebranych w ramach projektu PopoFoto.

Dla dzieci i dorosłych przygotowano gry sportowe oraz wymianę książek w ramach sąsiedzkiej biblioteczki. Duże zainteresowanie wzbudziło wspólne sadzenie roślin w donicach PoPo Centrum. Zapewnione przez ProPoLab liczne gatunki kwiatów, ziół i traw ozdobnych, udekorowały instalację.

Lato w mieście – 10.08.2019
W sobotę 10 sierpnia zorganizowaliśmy w PoPo Centrum pierwsze od otwarcia spotkanie z mieszkańcami. Ze względu na okres wakacyjny, postanowiliśmy nastawić się na animacje i atrakcje dla dzieci oraz młodzieży. Zaprosiliśmy grupę z Młodzieżowego Centrum Inicjatyw Prospołecznych „MOJE MIEJSCE”. Grupa ta przygotował tor do gry w kapsle, warsztaty z chodzenia na szczudłach oraz linie, atrakcje te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.

Reporterzy Społeczni przynieśli książki i inne drobiazgi na wymianę w ramach pchlego targu, natomiast ProPoLab zorganizował cztery stoliki, kilkanaście krzeseł i gry planszowe, w które mógł zagrać każdy zainteresowany.

Koniec wakacji – 24.08.2019
24 sierpnia spotkaliśmy się ponownie z mieszkańcami Popowic, tak jak ostatnio towarzyszyła nam grupa z Młodzieżowego Centrum Inicjatyw Prospołecznych „MOJE MIEJSCE”, która prowadziła animacje dla dzieci i młodzieży.

Działkowicze przynieśli owoce i warzywa do wymiany sąsiedzkiej, a mieszkanki Popowic upiekły pyszne ciasta. Jedną z atrakcji spotkania były kiszonki i soki z Gospodarstwa Rolnego M. Sznajder z Doliny Baryczy, które można było kosztować jak i poznać sposób ich przyrządzenia. Mieszkańcy Popowic chętnie się częstowali. Dla dzieci jak i dorosłych, po raz kolejny przygotowano kącik gier planszowych.

POPO ENERGIA – Piknik WBO – 21.09.2019
Pod koniec września przy PoPo Centrum miała miejsce już doroczna edycja Popo Energi, organizowanej przez Stowarzyszenie Moje PoPo. Był to piknik sąsiedzki połączony z promocją lokalnych projektów zgłoszonych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 – projekt nr 55 „PoPoENergia” oraz nr 237 „Monument 17 Południka”.

Piknikowi towarzyszyły liczne atrakcje i animacje dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. Największą atrakcją były bańki mydlane oraz namiot, w którym sztukmistrz baniek mydlanych zamykał dzieci w ogromnych bańkach. Dzieci mogły zmierzyć się również w grach zręcznościowych i sportowych (strzelanie z łuku, przeciąganie liny, wyścig w tunelu, bule, itp.). Dużym zainteresowaniem wśród młodszych dzieci cieszyło się malowanie buziek. O mieszkańców zadbała również lokalna pizzeria Slice of Heaven, częstująca swoimi specjałami. Na deser można było skosztować ciast z kawiarenki sąsiedzkiej z domowymi wypiekami. Każdy gość mógł znaleźć u nas coś dla siebie. Nieco poza terenem pikniku odbyła się gra terenowa dla mieszkańców.

Oprócz Stowarzyszenia Moje PoPo, które było inicjatorem pikniku, jego organizację wsparli również główni interesariusze, czyli SMLW „Popowice” oraz firma Vantage Development S.A., która zajęła się promocją popowickich projektów do WBO. Ogromne wsparcie wydarzenia wykazały również lokalne biznesy: Spartan centrum treningowe, Le Ser, Hot Spot, Rondo Cafe, Demmers Teahouse, Bułka Tarta, Popowice online, La Finezze, Kwiaciarnia Niespodzianka, Sushi Spot, Centrum Reksia, Moto-Lech.

Festyn Rodzinny pod Tęczą 05.10.2019
5 października pomimo kapryśnej pogody, odbył się II festyn Rodzinny pod Tęczą. Przyszli mieszkańcy oraz klubowicze, którzy pomagali w stawianiu namiotów. Całe rodziny brały udział w konkursach zręcznościowych z nagrodami, które były prowadzone przez wędkarzy z Koła PZW „Certa”.

Podczas festynu śpiewały niesamowite Amazonki wraz z zespołem Klubu Tęcza. Atmosfera była radosna, a herbata w termosach gorąca. Uczestników rozgrzała również pyszna pizza, którą poczęstowała nas lokalna pizzeria Slice of Heaven.

Demontaż PoPo Centrum 12.10.2019
Sobotę 12 października zapamiętamy jako dzień demontażu PoPo Centrum. W rozbiórce wzięło udział ProPoLab oraz Moje PoPo. Tym samym instalacja PoPo Centrum przeszła do historii i wypada nam zgodzić się z opinią Macieja Szabatowskiego, że „Brak międzypokoleniowego miejsca spotkań na Popowicach to jeden z największych deficytów na naszym osiedlu”.

Na wszystkich wydarzeniach dbaliśmy o ekologię i porządek, na czas wydarzeń ustawiliśmy specjalne kosze na śmieci (odpady komunalne i plastik), mieszkańcy mogli także skorzystać z przenośnej toalety z umywalką typu Toi Toi.