Kochani, już za parę dni premierę będzie miał pierwszy we Wrocławiu program telewizyjny dla Seniorów o tematyce związanej z nowymi technologiami. Wrocławskie Centrum Seniora wraz z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza do obejrzenia „Elementarza Cyfrowego” w ramach Wrocławskich Dni Seniora – harmonogram Dni Seniora Wrocław 2020.

Program będzie miał swoją premierę 2 września (w środę) o godzinie 18.45 na antenie wrocławskiej stacji Echo24. „Elementarz Cyfrowy” będzie można zobaczyć także na stronie www.echo24.tv oraz na YouTube. Program składa się z 10 odcinków, które będę ukazywały się raz w tygodniu – w każdą środę od 2 września do 4 listopada.

Prowadzącym program jest członek naszego zespołu projektowego – Konrad Postawa. Prywatnie zajmujący się prowadzeniem szkoleń i warsztatów dla Seniorów, a także prowadzeniem konsultacji w ramach Wrocławskich Wolontariuszy IT.

Program jest nastawiony na osoby starsze oraz dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem. Poruszane tam tematy związane są z historią oraz rozwojem komputerów, z internetem i poruszaniem się po sieci, a także z mediami społecznościowymi oraz technologią wokół nas. W każdym odcinku poruszany będzie osobny temat, a wszystkie odcinki stanowią jedną spójną całość. Jednocześnie program pomyślany jest tak, by można było z niego korzystać nawet wtedy, gdy nie obejrzy się wszystkich odcinków po kolei.

Zadaliśmy naszemu koledze kilka dodatkowych pytań, by dowiedzieć się czegoś więcej o jego nowym projekcie, Oto, co nam odpowiedział.

 

Tomasz Kapłon: Skąd wziął się pomysł na ten program?
Konrad Postawa: Można śmiało powiedzieć, że to skomplikowane. Zadzwoniła do mnie Maryna Wilk – współtwórczyni Wrocławskiego Wolontariusza IT i powiedziała, że razem z WCRS mają pomysł na program telewizyjny dla Seniorów o tematyce związanej z komputerami i technologią. Martyna zapytała wprost, czy nie poprowadziłbym takiego programu. Z ciekawości się zgodziłem i po paru dniach byłem już w stałym kontakcie z WCRS-em. Na tym etapie projekt nie miał jeszcze nazwy ani konkretnej formy. Ustaliliśmy w ciągu miesiąca tematy poszczególnych odcinków i na tej podstawie przygotowałem skrypty dla telewizji. W międzyczasie wypracowaliśmy formę jaką mają przyjąć poszczególne odcinki programu i ustaliliśmy ich długość na 10-15 minut. Choć osobiście wolałbym dłuższe.

TK: Jaką formę będą miały odcinki (wykład, pogadanka, praktyczny pokaz, film, animacje, itp.)?
KP: Odcinki składają się z wprowadzenia teoretycznego, czyli na początku wcielam się w rolę profesora i opowiadam o danym temacie, a w tle (za moimi plecami) widać plansze ilustrujące to, o czym w danej chwili mówię. Następnie plansze zmieniają się na widok wprost z ekranu mojego komputera i razem z widzami krok po kroku wykonuje różne czynności. Przykładowo zakładamy pocztę, czy wspólnie robimy zakupy w sieci. Nie chcę tu zdradzać szczegółów. Obejrzycie, to sami się przekonacie o czym będę opowiadał i w jaki sposób.

TK: Poprosimy autora „Elementarza Cyfrowego” o krótkie przedstawienie się…
KP: Zastanawiam się ile mamy czasu, bo jak się rozgadam, to za godzinę nie będziemy nawet w połowie. Tak w wielkim skrócie, to z wykształcenia jestem Informatykiem, specjalistą od technologii mobilnych. Przez krótki czas uczyłem w liceum, potem pracowałem w sklepie internetowym, gdzie zajmowałem się bazami danych i integracją systemów. Od paru lat prowadzę własną działalność i robię różne szalone projekty. Przy okazji od niemal 15 lat prowadzę szkolenia i warsztaty komputerowe dla Seniorów, jestem radnym osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn., współpracuje z kilkoma wrocławskimi fundacjami i stowarzyszeniami. W wolnych chwilach promuje projekty WBO, realizuje różne działania finansowane z mikroGRANTÓW, Programu Horyzont 2020, Dolnośląskich Małych Grantów i wielu innych. A jak jeszcze nie mam dość to składam komputery dla dzieciaków, żeby mogły się uczyć zdalnie, chodzę po górach i realizuje moje hobby czyli Geocaching – w skrócie z mapą i kompem i nawigacją GPS szukam ukrytych skrzynek i ciekawych miejsc.

Chcąc obejrzeć program należy ustawić automatyczne wyszukiwanie kanałów w odbiorniku TV (antena powinna być skierowana na Sky Tower). W sieciach kablowych, m.in: Korbank (kanał 823), Moico (kanał 812), Telewizja Kablowa Kozanów – Telka (kanał 15), Oławska Telewizja Kablowa (kanał 31) – W internecie na portalu www.echo24.tv w zakładce oglądaj na żywo.

Elementarz Cyfrowy – czyli telewizyjna propozycja dla Seniorów

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *