Spotkanie "Otwarte Popowice"

Spotkanie Otwarte Popowice, zorganizowano 28 września 2018 w ramach inauguracji działań Laboratorium Popowice, które jest częścią unijnego projektu CoSIE. (Co-creation of Service innovation in Europe) Wydarzenie to było pierwszym z planowanej serii spotkań i warsztatów z mieszkańcami Popowic. Spotkanie odbyło się w formule Open Space (z ang. otwarta przestrzeń).

Po zajęciu miejsc przez uczestników, zasady spotkania przedstawił Wojciech Zawisz z Fundacji DO. Zgodnie z otwartą formułą spotkania, każdy z uczestników mógł zgłosić dowolny temat do dyskusji w mniejszej grupie i zaprosić do rozmowy pozostałych uczestników. Zaraz po otwarciu przestrzeni, zainteresowani zaczęli zgłaszać, konkretne, ważne dla nich tematy, dotyczące m.in. warunków życia, stosunków sąsiedzkich, a także wypoczynku i kulturalnej rozrywki. Każdy zgłoszony temat, został zapisany na odpowiedniej karcie. Zaś zgłaszająca go osoba sama, na specjalnie przygotowanej do tego celu ścianie, wybierała porę i miejsce na dalszą dyskusję w interesującym ją obszarze. W ten sposób uczestnicy Spotkania samodzielnie stworzyli jego agendę, która służyła im jako spis poruszanych tematów i treści, dostępny przez cały czas.

Uczestnicy Spotkania sami podzielili się na mniejsze grupy, odpowiadające powyższym obszarom tematycznym, w których dyskutowano np. o zagospodarowaniu przestrzeni międzyblokowych, o integracji międzypokoleniowej, o większym wykorzystaniu budynków szkół, o tworzeniu wspólnoty, o sporcie na osiedlu. Warto dodać, że w trakcie spotkania uczestnicy sami wybierali w jakich obszarach chcą wziąć udział i na jakie tematy chcą rozmawiać.

Rezultatem spotkań tematycznych w mniejszych grupach jest zestaw notatek, sporządzonych przez uczestników. Notatki zostaną publicznie udostępnione.

Podczas przerwy, uczestnicy Spotkania mogli zjeść smaczny, wegetariański, bardzo treściwy posiłek. Podczas posiłku w dalszym ciągu trwały dyskusje i rozmowy uczestników w nieskrępowanej i swobodnej formie.

Podsumowanie Spotkania przybrało formę wypowiedzi każdego z obecnych. Mogli oni opowiedzieć w kilku zdaniach o swoich oczekiwaniach, co do spotkania, o wypracowanych na nim wnioskach oraz o wrażeniach i odczuciach po spotkaniu. Wszyscy obecni przysłuchiwali się sobie nawzajem z wielką uwagą.

Spotkanie Otwarte Popowice, dało jego organizatorom wiele materiału, pozwalającego na określenie oczekiwanych kierunków zmian, wskazanych przez uczestników. Zarazem było ono pierwszym od wielu lat spotkaniem, podczas którego w otwartej atmosferze, mieszkańcy mogli swobodnie wymieniać poglądy i nakreślać wizje swoich oczekiwań i przyszłościowych zmian.

Więcej o spotkaniu można dowiedzieć się z relacji Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu:

Biuro PE we Wrocławiu na spotkaniu z seniorami z Popowic

Tak to wyglądało:

„Otwarte Popowice” – pierwsze wrażenia

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *