Każdy ma coś do powiedzenia na temat tego gdzie mieszka, czego doświadcza i czego chciałby doświadczyć. Program raportowania społecznego daje ludziom platformę do wypowiadania się – przekazywania spostrzeżeń na temat swoich społeczności i otaczającej rzeczywistości.  Reporterzy Społeczni dają mieszkańcom możliwość usłyszenia ich głosu, dzięki nagrywaniu i publikowaniu krótkich wywiadów.  Reporterzy społeczni zostali w tym celu przeszkoleni podczas 3 dniowych warsztatów, przeprowadzonych przez licencjonowanego trenera z Brytyjskiego Stowarzyszenia People’s Voice Media, które od 20 lat praktykuje tą metodę. Stowarzyszenie w 2013 roku stworzyło Sieć Europejskich Reporterów Społecznych zrzeszających kilkanaście krajów Unii Europejskiej oraz kilku partnerów z całego globu (Azja, Ameryka) –my również należymy do tej sieci.

Więcej o Europejskiej Sieci Reporterów Społecznych:
https://peoplesvoicemedia.co.uk/join-network/european-network-community-reporters

Powstałe dzięki Reporterom Społecznym materiały są publikowane zarówno na naszej stronie internetowej, jak i na stronie Brytyjskiego Stowarzyszenia (www.communityreporter.net). Mamy nadzieję, że dotrą one do szerokiego grona odbiorców i będą miały pozytywny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Jak mówią sami twórcy pomysłu raportowania społecznego:

Łączymy ludzkie historie z grupami i organizacjami, które są w stanie wykorzystać je do pozytywnych zmian i do propagowania nowych sposobów myślenia.

Reporterzy społeczni

Felicja Waltoś

Felicja Waltoś

Marzę o piękniejszym i wygodniejszym osiedlu Popowice, kocham przyrodę, literaturę piękną, wyroby artystyczne, jestem miłośniczką piesków i seriali telewizyjnych.

Grażyna Żabińska-Olszak

Grażyna Żabińska-Olszak

Na Popowicach mieszka od roku 1975. Interesuje się fotografią i ekologią. Chciałaby, aby sąsiedzi na Popowicach byli dobrzy i życzliwi dla siebie. Trzeba jeszcze trochę pracy, aby Popowice były jeszcze bardziej przyjazne dla ludzi.

Jerzy Lech

Jerzy Lech

Jest mieszkańcem Popowic od 43 lat, czyli od początku powstania ulicy Bobrzej. Aktualnie na emeryturze, udziela się woluntarystycznie w Fundacji Aktywny Senior. Jest członkiem zespołu w międzynarodowym projekcie CoSIE w Laboratorium Popowice.

Interesuje się procesami, zachodzącymi w społecznościach lokalnych w tym dobrostanem seniorów w miejscu zamieszkania. Na osiedlu chciałby mieszkać w otoczeniu estetycznej i zadbanej zieleni. Jego konikiem jest stan infrastruktury w przestrzeniach wspólnych w tym tych, użytkowanych przez pieszych. Szczególnie interesuje się stanem organizacji, potrzebami, ale i odpowiedzialnością mieszkańców w obszarze gospodarowania odpadami.

Tomasz Kapłon

Tomasz Kapłon

Jako mieszkaniec Popowic od 26 lat, widzę, jak wiele się zmieniło. Jako dziennikarz opisuję tę zmieniającą się rzeczywistość, zarówno w kwartalniku Nasze Popowice wydawanym przez SM Popowice, jak i na portalu www.popowicewroclaw.pl

Dynamika zmian jest coraz większa i coraz więcej jest ludzi młodych, a także seniorów. Te dwa środowiska zmieniają Popowice.

Władysław Kluczewski

Władysław Kluczewski

Jestem geodetą-rencistą. Na Dolnym Śląsku pracuję od 1967 roku. Na Popowicach mieszkam od 1973. Jestem jednym z pierwszych mieszkańców osiedla (pierwszy budynek Niedźwiedzia 6-12). Moim hobby jest fotografia. Dokumentowałem budowę Estakady Gądowianka, Mostu Milenijnego, Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. A także drogi S5.

Z racji zawodu szczególnie interesuje mnie geografia i położenie Wrocławia na kuli ziemskiej. Przez Wrocław przebiega 17-00-00 południk. Jako element turystyczny – wzorem innych miast, jak Londyn, Quito, Görlitz – może powstać monument na Polanie Popowickiej. Projekt taki zgłosiłem do WBO 2019 (nr 237). Śledzę, jak zmieniały się Popowice w ciągu 45 lat.

Marianna Jaje

Marianna Jaje

Na Popowicach mieszka od 1974 roku. Od zawsze zajmowała się ogródkiem, interesuje się też turystyką. Uważa że Popowice mogą być piękniejsze. Działa w
Caritasie przy Parafii NMP Królowej Pokoju. Jest członkiem organu samorządowego SMLW „Popowice”. Zajmuje się też rękodziełem, bierze udział w wystawach organizowanych w Klubie Osiedlowym Tęcza. Lubi ludzi i stara się im pomóc.

Witold Zarówny

Witold Zarówny

Fundator i prezes zarządu Fundacji Health & Life, nauczyciel i wychowawca, propagator zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i suplementacji.

Konrad Postawa

Konrad Postawa

Informatyk, absolwent wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Specjalista ds. wsparcia IT i programista webowy. Od 2017 roku Radny Rady Osiedla Pilczyce – Kozanów – Popowice Płn. Działacz społeczny, wieloletni wolontariusz i propagator nowych technologii.

Filmy nagrane przez reporterów